Szczegóły projektu
Tytuł projektu: Zaczytana ławka Jana Fikusa seniora
Lokalizacja projektu: Taras Lubiteki w Lublińcu
Opis projektu:
Zaczytana ławka Jana Fikusa seniora
W przyszłym, 2022 roku obchodzić będziemy 750 lecie założenia naszego miasta. W ramach obchodów tego wydarzenia chciałbym upamiętnić postać byłego mieszkańca Lublińca Jana Fikusa seniora. Jedną z wielu pasji Jana Fikusa była historia, a zwłaszcza ta nasza - lokalna. Z jego ogromnej pracy, zaangażowania oraz wiedzy korzystają do dziś wszyscy bez wyjątku miłośnicy przeszłości tego miasta, ponieważ nikt dotąd nie opisał jej lepiej i tak kompleksowo. Wydał i był współautorem kilku książek oraz wielu artykułów opisujących historię miasta, poszczególnych budynków, instytucji i postaci. Przy okazji był człowiekiem bardzo szanowanym i lubianym do dziś przez pamiętających go wciąż mieszkańców. W 1999 roku został uhonorowany tytułem „Lublińczanina roku”, jednak dotąd w przestrzeni miejskiej trudno szukać godnego upamiętnienia tego człowieka.
Tutaj można zapoznać się z jego biogramem w opracowaniu Bartka Zbączyniaka:
http://www.historialubliniec.pl/index.php/jan-fikus-senior
Pomysłem na to by to zmienić jest projekt realizowany w wielu miastach naszego kraju: Zaczytana ławka. Ławka to ozdobny miejski mebel, odporny na warunki atmosferyczne w formie otwartej książki. Łączy w sobie kilka ważnych funkcji oraz elementów edukacyjnych. Jedną z nich jest upamiętnienie Jana Fikusa seniora a także jego ukochanego miasta, gdyż chciałbym aby jej projekt graficzny nawiązywał do tego autora oraz samego Lublińca. Jest to także promocja czytelnictwa, gdyż osoby zwiedzające mają okazję pobrać bezpłatne utwory literackie za pomocą kodów QR umieszczonych na tabliczkach opisujących każdą ławkę. Ponadto dedykowany landing page będzie zawierał informacje oraz logotyp Partnera biznesowego.
Nie bez znaczenia jest też wsparcie działań producenta (Fundacji), która część pieniędzy ze sprzedaży ławek przeznacza na utrzymanie ponad tysiąca społecznych bibliotek w placówkach medycznych i pomocowych na terenie kraju. Myślę, że idealnym miejscem do ustawienia Zaczytanej ławki jest taras naszej Lubiteki. Pani dyrektor tej placówki po wstępnej rozmowie jest zainteresowana pomysłem. Instytucja, która będzie opiekować się zaczytaną ławką w Lublińcu, a myślę że Lubiteka jest tutaj najbardziej naturalnym pomysłem, będzie miała realny wpływ na wybór utworów literackich. Producent ławki udostępnia listę około 700 pozycji, co ważne bezpłatnych audiobooków, a spośród nich można wybrać te które mają znaleźć się w naszym projekcie. Jest także możliwość dodania do tej listy własnych utworów pochodzących np. z zasobów biblioteki pod warunkiem posiadania do nich praw autorskich, co jest wymagane przez Fundację. Cała idea tego pomysłu polega na połączeniu kilku istotnych moim zdaniem funkcji: upamiętnienie postaci Jana Fikusa Seniora, promocja czytelnictwa, urozmaicenie przestrzeni miejskiej przy Lubitece, współuczestnictwo w utrzymaniu bibliotek znajdujących się w szpitalach całej Polski, jak również darmowa reklama miasta i Lubiteki. Rezygnacja z którejś z nich myślę że byłaby sporą stratą, dlatego chciałbym aby przetarg na wykonanie projektu wygrała firma która spełni wszystkie te funkcje. Zaczytana Ławka to projekt, który spotkamy w wielu Polskich miastach. Kraków, Gdańsk, Inowrocław, Łomża a także pobliska Częstochowa już się na to zdecydowały. W Krakowie przed Galerią Kazimierz stoi np. taka ławka, a poświęcona jest Janowi Brzechwie. Ambasadorami tej akcji są znane i popularne w kraju osoby publiczne między innymi: Andrzej Mleczko, Mateusz Damięcki, Beata Pawlikowska, Małgorzata Ostrowska, Katarzyna Pakosińka. Przy okazji uroczystego postawienia ławki często organizowana jest też zbiórka książek, które trafiają później do bibliotek.
ZACZYTANA ŁAWKA:
- indywidualny projekt graficzny [lokalny akcent lub konkurs artystyczny],
- wymiary 200 x 80 cm, waga 70 kg, materiał włókno szklane,
- czas ekspozycji: po podpisaniu umowy i zakupie - ławka staje się własnością miasta [miejsce lokalizacji do ustalenia, może być rotacyjny],
- ławka rozdaje bezpłatne audiobooki [każdego miesiąca nowa pozycja dla zwiedzających],
- logotyp Partnera znakujący ławkę [logo na tabliczce oraz landing page],
- tabliczka informacyjna zawierająca opis projektu.
Bardzo istotne jest, że całkowity proces realizacji zadania, czyli wykonanie projektu graficznego (w oparciu o dostarczone im materiały i fotografie), transport oraz montaż ławki leży po stronie Fundacji i zamyka się w naszym przypadku w kwocie 16 000 PLN, o czym zapewnił mnie w dokumentacji mailowej przedstawiciel producenta.
Równocześnie w ramach projektu Fundacja prowadzi komunikację w mediach lokalnych oraz social mediach, aby akcję nagłośnić oraz pochwalić się udziałem swoich partnerów:
• Facebook – post ze zdjęciami Zaczytanej Biblioteki (https://www.facebook.com/zaczytani.org/)
• Instagram – post ze zdjęciami Zaczytanej Biblioteki (https://www.instagram.com/zaczytani_org/)
• LinkedIn – post ze zdjęciami Zaczytanej Biblioteki (https://www.linkedin.com/company/27115707/)
• Strona www – post ze zdjęciami Zaczytanej Biblioteki (https://zaczytani.org/)
• Media – wysyłka informacji prasowej do mediów lokalnych w miejscowości beneficjenta.
Link do wideo „Zaczytane Ławki”:
https://youtu.be/EPVavi4JKRk
Do dokumentacji załączyłem również katalog przykładowych realizacji ławek otrzymany od producenta oraz kilka zdjęć takich projektów.
Bardzo dziękuję za zapoznanie się z pomysłem. Liczę na pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Lublińca w roku 2021.
Piotr Serafin
Krótka charakterystyka projektu:
Zaczytana ławka Jana Fikusa seniora
Ławka to artystyczny ozdobny miejski mebel, odporny na warunki atmosferyczne w formie otwartej książki. Projekt łączy w sobie kilka ważnych funkcji oraz elementów edukacyjnych. Jedną z nich jest upamiętnienie lublinieckiego historyka – amatora Jana Fikusa Seniora a także jego ukochanego miasta, gdyż projekt graficzny ławki będzie nawiązywał do tego autora oraz samego Lublińca. Jest to także promocja czytelnictwa - osoby zwiedzające mają okazję pobrać bezpłatne utwory literackie w formie audiobooka za pomocą kodów QR umieszczonych na tabliczkach opisujących każdą ławkę. Istotne są też urozmaicenie przestrzeni miejskiej oraz promocja miasta i Lubiteki, gdyż ławka znalazła by się na tarasie biblioteki przy Bulwarze Europejskim.
Zestawienie kosztów:
1. | Całkowity koszt realiazcji obejmujący projekt graficzny, wykonanie, transport oraz montaż | 16000.00 zł |
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 16000.00 zł
Inne uwagi:
Lokalizacja na mapie: