plik foto id: 1500000026

Szczegóły projektu

Tytuł projektu: Darmowa kastracja kotów i psów, których właściciele mieszkają w Lublińcu.

Lokalizacja projektu: Lubliniec

Opis projektu:

Projekt dotyczy sfinansowania zabiegów kastracji (w tym aborcyjnej) psów i kotów, których właściciele mieszkają w Lublińcu. Koszt każdego zabiegu ma obejmować: - wykonanie zabiegu kastracji lub kastracji aborcyjnej w narkozie, - zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia zwierzęcia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku, - wizytę kontrolną, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów. Akcja ma być prowadzona we wszystkich gabinetach/przychodniach weterynaryjnych, które zgłoszą chęć przystąpienia do niej. Osoby chcące poddać swoje zwierzę kastracji, będą mogły wybrać gabinet samodzielnie z zaproponowanej przez Urząd Miasta Lublińca listy. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest szansa, że właściciele zwierzaków, będą mogli zapisać je na zabieg u swojego dotychczasowego weterynarza, do którego mają zaufanie. Procedury powinny być uproszczone i przyjazne dla mieszkańców.. Gabinety weterynaryjne będą prowadziły dokumentację przeprowadzonych zabiegów. Dlaczego projekt jest ważny? Nasze Miasto, podobnie jak większość w Polsce, boryka się od zawsze z problemem bezdomności zwierząt, szczególnie kotów. Projekt jest ważny, ponieważ większość bezdomnych zwierząt miała kiedyś dom, a ich bezdomność spowodowana jest brakiem kastracji oraz nieodpowiedzialnością opiekunów, którzy pozwalają niekastrowanym zwierzętom domowym na wycieczki. Właściciele nie są w stanie kontrolować, ile kotek zapłodnił ich kocur podczas wiosennych wędrówek. Z kolei niekastrowane kotki, które zaszły w ciążę są nagminnie porzucane z dala od domu wraz z nowo narodzonym potomstwem. Jaki problem rozwiązuje projekt? Akacja ma na celu uświadomienie absolutnie wszystkim, że tylko powszechna kastracja zwierząt może rozwiązać problem bezdomności zwierząt, przepełnionych schronisk, tragicznych śmierci i bestialskich uśmierceń niechcianych miotów, przeładowanych pracą fundacji i stowarzyszeń prozwierzęcych. Komu projekt będzie służył? Realizacja projektu przysłuży się wszystkim: a) zwierzętom i ich właścicielom- brak niechcianego potomstwa, kastracja kotek/suk likwiduje ryzyko chorób jajników i macicy, w tym nowotworów, ropomacicza, torbielowatości jajników, oraz zapalenia macicy, zmniejsza ryzyko problemów wywołanych hormonami płciowymi, takich jak nowotwory gruczołów mlekowych i ciąża urojona. Kastracja kocurów/psów zmniejszy rewir u tych wychodzących, a to mniejsze ryzyko wypadku i walk z innymi osobnikami. Zwierzęta stają się ogólnie bardziej zrównoważone, ufne i odstresowane, cechuje je mniejsza agresja. Kastracja wpływa na wydłużenie się średniej długości życia zwierzęcia. b) Miastu: ogromna poprawa wizerunku Lublińca na tle innych miast pod względem radykalnego i humanitarnego rozwiązania problemu nadpopulacji zwierząt.

Krótka charakterystyka projektu:

Projekt dotyczy sfinansowania zabiegów kastracji kotek/kocurów, suk/psów, których właściciele mieszkają w Lublińcu. Akcja będzie prowadzona we wszystkich gabinetach/przychodniach weterynaryjnych, które zgłoszą chęć przystąpienia do niej. Osoby zgłaszające swoje zwierzę do kastracji, będą mogły wybrać gabinet samodzielnie z zaproponowanej przez Urząd Miasta Lublińca listy. Procedury będą uproszczone i przyjazne dla mieszkańców. Zadbaj o swoje zwierzę! Kastracja likwiduje ryzyko wielu chorób, zatem wpływa pozytywnie na jakość i długość życia zwierzaka oraz jest najskuteczniejszym i najbardziej humanitarnym sposobem ograniczania problemu bezdomności kotów i psów.

Zestawienie kosztów:

1.Kastracja kotki 150 zł5550.00 zł
2.Kastracja aborcyjna kotki 160 zł3200.00 zł
3.Kastracja kocura 80 zł3200.00 zł
4.Kastracja suki do 15 kg- 300 zł,3000.00 zł
5.kastracja suki do 25 kg- 350 zł, 7000.00 zł
6.kastracja suki do 35 kg- 400 zł, 5200.00 zł
7.Kastracja suki powyżej 35 kg- 450 zł4950.00 zł
8.Kastracja aborcyjna suki do 35 kg- 420 zł4200.00 zł
9.Kastracja małego psa- 170 zł1700.00 zł
10.Kastracja dużego psa- 200 zł2000.00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 40000.00 zł

Inne uwagi:

Ważne, by przed przystąpieniem do realizacji projektu, zbadać rynek lublinieckich usług weterynaryjnych i ustalić średnią cenę za zabiegi. Gotową ofertę przesłać do lokalnych gabinetów i przychodni weterynaryjnych. Wszystkie, które wyrażą chęć wzięcia udziału w akcji, powinny znaleźć się na liście dostępnej dla mieszkańców podczas składania wniosku o sfinansowanie zabiegów.

Lokalizacja na mapie: