plik foto id: 1500000026

Szczegóły projektu

Tytuł projektu: Ścieżka zmysłów

Lokalizacja projektu: Lubliniec, ul. Wawrzyńca Hajdy 20 // Podwórko Przedszkola Miejskiego nr 4

Opis projektu:

Ścieżka zmysłów to projekt pełniący funkcję edukacyjno-rekreacyjną. Jej działanie oparte jest na stymulowaniu doznań sensorycznych mających pozytywny wpływ na rozwój człowieka. Jest całkowicie naturalna i bezpieczna, pobudza zmysł: wzroku, dotyku, węchu oraz zmysł równowagi. Daje możliwość aktywnego spędzania czasu i świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Dla dzieci z dysfunkcjami wyzwaniem może być postawienie stopy np. na mchu. Ścieżka sensoryczna jest odpowiedzią na potrzeby funkcjonalne dzieci, szczególnie z zaburzeniami przetwarzania zmysłowego. Zróżnicowane faktury zastosowane w ścieżce pomogą łagodzić i niwelować dysfunkcje i zaburzenia układu dotykowego. Ścieżka pomoże im ograniczyć lęk, nauczy pokonywania barier i koordynacji ruchowej. Dla dzieci bez dysfunkcji będzie ciekawym doznaniem i zabawą. Ścieżka sensoryczna daje możliwość jak najpełniejszego poznawania własnego ciała oraz doświadczenia interakcji pomiędzy ciałem i otoczeniem. Ze ścieżki podczas spacerów może korzystać każdy, gdyż teren podwórka przedszkolnego jest ogólnodostępny tak, jak przedszkolny plac zabaw. Będzie to jedyna tego rodzaju inwestycja w tej części miasta. Plac zabaw służy całej społeczności lokalnej, jest to jedyny plac zabaw dla młodszych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w tej części miasta. Warto wspomnieć również, że na terenie podwórka przedszkolnego obecny jest monitoring. Dla uzupełnienia działania terapeutycznego dla dzieci projekt rozszerzony zostaje o eko-kuchnię i muzyczną ścieżkę. Eko-kuchnia to nic innego, jak… błotna zabawa w gotowanie! To jedna z najbardziej ulubionych dziecięcych zabaw. Naśladowanie czynności dorosłych i wcielanie się w role to ważny etap w rozwoju społecznym dziecka. Dzieci uczą się opowiadania historii, a wymyślanie nowych potraw sprzyja naturalnemu rozwijaniu kreatywności. Urządzenie uczy najmłodszych, że do zabawy nie potrzeba gotowych zabawek, czasem wystarczą liście, trawa i kamienie, by stworzyć imitację najlepszej uczty kulinarnej. Urządzenie rozwija także zdolności manualne i motorykę dłoni. SZEROKOŚĆ - 225 cm, WYSOKOŚĆ - regulowana do 120 cm. Muzyczna ścieżka składa się z 4 modułów o dł. 2,4m każdy i wysokości 1,80m. Wkomponowana w krajobraz podwórka jest całkowicie naturalna i bezpieczna, pobudza zmysł: słuchu, wzroku, dotyku. Propozycja zawiera nie tylko instrumenty perkusyjne , ale również instrumenty melodyczne typu ksylofon i metalofon, których strój jest sprawdzony elektronicznie. Ścieżka sensoryczna jest polecana również do edukacji dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wszystkie urządzenia posiadać będą wszelkie atesty niezbędne do użytku dzieci. Projekt będzie dostosowany również dla osób z ruchowymi ograniczeniami poprzez dostępne dla wózków inwalidzkich umiejscowienie elementów projektu. W muzycznej ścieżce istnieje możliwość regulacji wysokości elementów.

Krótka charakterystyka projektu:

Ścieżka zmysłów to projekt pełniący funkcję edukacyjno-rekreacyjną. Jej działanie oparte jest na stymulowaniu doznań sensorycznych mających pozytywny wpływ na rozwój człowieka. Ścieżka sensoryczna jest odpowiedzią na potrzeby funkcjonalne dzieci, szczególnie z zaburzeniami przetwarzania zmysłowego. Zróżnicowane faktury zastosowane w ścieżce pomogą łagodzić i niwelować dysfunkcje i zaburzenia układu dotykowego. Dla dzieci bez dysfunkcji będzie ciekawym doznaniem i zabawą. Ze ścieżki podczas spacerów może korzystać każdy, gdyż teren podwórka przedszkolnego jest ogólnodostępny tak, jak przedszkolny plac zabaw. Projekt wzbogacony zostanie o eko-kuchnię i muzyczną ścieżkę.

Zestawienie kosztów:

1.Opracowanie projektu15000.00 zł
2.Budowa ścieżki (8-9metrów długości) wraz z podkładem włókninowym15000.00 zł
3.Kamienie (2 różne wielkości), sztuczna trawa, mech/trociny16000.00 zł
4.Szyszki, piasek/żwir/kora dekoracyjna13000.00 zł
5.Drewno do obicia ścieżki5000.00 zł
6.Gotowa muzyczna ścieżka sensoryczna17000.00 zł
7.Eko-kuchnia (kuchnia błotna)8000.00 zł
8.Tablica informacyjna3000.00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 92000.00 zł

Inne uwagi:

Takie sensoryczne zabawy są obecnie bardzo popularne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Plac zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 4 jest niezwykle chętnie odwiedzany przez rodziny z całego miasta. Eko-kuchnia umiejscowiona będzie w bliskim otoczeniu piaskownicy, jednak blisko ścieżki z kostki brukowej - dla łatwości ewentualngo podjazdu wózków inwalidzkich.

Lokalizacja na mapie: